
Любимата ви музика
на нови грамофонни плочи
Скъпи меломайни, завъртаме плочата, поставяме иглата… Започва MyVinyl.
Марс може да почака. Днес се насочваме към друга планета, започваща с магическото “М“. Планетата Музика! На вниманието на любителите на аналогови пътешествия.
Глобусът MyVynyl се върти и никой не иска да слиза. Поредната ни мелообиколка стартира с low end hip-hop, полита на крилете на електро фънк, създаден от аналогов фрийк, и се изгубва безметежно в джазирана електронна експерименталност. Маестро MyVinyl, 3… 2… 1… Излитаме!

A Tribe Called Quest – The Low End Theory (1991)
Mickey Bass (Art Blakey and The Jazz Messengers) дава Low End началото на Excursions, следва Q-Tip с история за баща си, който оприличава Hip Hop’а с Bebop, а на мен ми се иска да помоля редакторите на “Майна Town” да ми отделят целия брой, за да пиша за този албум. LP No2 в дискографията на Tribe е точно толкова важно и променящо ситуацията в 1991, толкова много се случва с главните виновници, отношенията между тях самите и Jive Records, новооткрития диабет на Phife Dawg и зареждащата симбиоза с Абстрактния, новаторското смесване на семпли и звуци, които иначе не могат да бъдат изсвирени от доказани музиканти. Rap, в който почти няма псувни (едно от условията на Ron Carter да участва със своя double bass), съчетава толкова много jazz семпли, сурови, дублирани drum breaks и послания отвъд до болка познатия в жанра “Аз”.
Факт: The Low End Theory е дом на една от емблематичните posse cuts в историята: Scenario feat. Busta Rhymes и Leaders of the new school.

Dabeull – Analog Love (2024)
Dabeull е мега смесица от лачено, мафия бомбе, търговец на трудни за продаване, употребени коли, фиксиращ розовите си цайси, и намигащ Борат, живеещ на две преки от Roche Musique, аналогов психопат. Машината на времето със сигурност е инсталирана някъде в Париж и David Said (Dabeull) има един от малкото автентични и известни на nu-funk поколението ключове за нея. Любовта му към аналоговото или Analog Love от 2024 ни отвежда в студио, в което има място само за един човек и адска колекция от vintage синтезатори, drum машини, cow bells и… окей, явно има място и за Reva DeVito, HolyBrune, Ferdi и по-рядко някой “случаен” китарист или саксофонист. Надявам се да имаме шанса да го видим скоро на живо, защото не му мърдат години за кражба на конзолата, на която е записан Thriller на Michael Jackson – “David, имаш аналогови проблеми, monsieur“.
Факт: Dabeull трябва да има собствена радиостанция в Grand Theft Auto VI.

Yello – Touch Yello (2009)
С Touch Yello швейцарското електронно дуо Dieter Meier и Boris Blank създават албум, който е едновременно модерен и неподвластен на времето – доказателство за способността на Yello да комбинират експерименталното с
кинематографичното. LP’то, издадено през 2009, ще получи дългоочаквано преиздание през 2025 след сериозен натиск от страна на феновете на групата. Албумът е звуково пътешествие, съчетаващо ambient текстури, jazz влияния и типичното семплиране на необичайни звуци и гласове. Звукът е изключително богат и детайлен, а благодарение на безупречната продукция на Борис Бланк всеки трак е като мини soundtrack, съчетаващ меланхолия и игривост. Touch Yello е едновременно интроспективен и завладяващ, доказателство, че Dieter и Boris продължават да бъдат новатори в електронната музика.
Факт: The Square Roots Задължителен за слушане както от фенове, така и за нови слушатели.
Насладете се на аналоговия звук! Открийте MyVinyl в “Капана”,
ул. “Златарска” 22, Пловдив, или на my-vinyl.com!