
Пътят на мангата
Приятели, затегнете коланите и подострете моливите! Тук ще разберете как се прави манга – стъпка по стъпка. Даваме думата на профитата от Манга Академия – Анна Цочева и Любослав Герасимов!
Привет, майни!
Мангата е едно от най-популярните развлечения в Япония. Манга героите присъстват навсякъде в обществото: от страниците на бързото четиво до брандираните влакове. Но как всъщност се раждат тези толкова популярни поредици?
Да си манга-ка (манга автор) в Япония не е лесно: най-популярните заглавия излизат всяка седмица, което означава, че авторите трябва да рисуват по 20-тина страници седмично. За да ви ориентирам – една комикс страница отнемa 8-10 или повече часа. Затова много често любимите ни заглавия се създават в екип, в който авторът работи върху историята и първоначалните скици, а неговите асистенти – върху завършването на страниците. Но нека не избързваме и видим какъв е целият процес.
Когато един автор има нова идея за манга, той обикновено разписва част или цялата идея под формата на сценарий или разказ. На други места по света авторът би използвал този сценарий, за да го предложи на различни издателства, които да публикуват комикса. В Япония много по-важна е следващата стъпка.

Щом историята е готова, по нея се създава Name – макет на комикса под формата на бързи скици. Целта е да може да се “прочете“ историята не като текст, а като манга още преди да е нарисувана.
Авторът може да представи този макет пред редакторите на някое манга списание. Всяко издание има екип от редактори, които решават какво ще се издаде и какво – не. Те работят с авторите и дават насоки за историята, за ритъма на разказа и дори стават техни ментори. Макетът е най-важният елемент от създаването на мангата и когато той е одобрен, авторът може да продължи със създаването на по-подробни скици.

Kогато скиците са готови, рисунките се омастиляват с туш или се почистват и завършват с красива линия дигитално. Тук на помощ идват асистентите. В този етап могат да се добавят и звуковите ефекти, много от които се рисуват на ръка. Японският език е богат на звукоподражателни думи, така че не е чудно, че мангата изобилства от разнообразни и впечатляващи ефекти.

Когато всичко е готово, вместо да се оцветят, най-често на страниците се добавят различни сиви тонове и ефекти. Когато се поставят на ръка, сивите тонове (screentones) представляват много фино фолио, напечатано със сиви точки, което има лепилен слой. Фолиото се поставя на желаното място и се изрязва по формата на рисунката. Сивите точки могат да образуват равен тон, но могат да представляват десени, текстури, ефекти и други.
След това страниците могат да отпътуват към издателството. Там ще бъде добавен и текстът и мангата ще бъде отпечатана. А това колко дълго ще продължи една поредица е почти изцяло в ръцете на читателите. Техните гласове след всеки брой на списанието имат силата да спрат дадена поредица или да я продължат до безкрай.
Всъщност защо не опиташ и ти? Български манга и комикс истории се отпечатват всяка година в книжката с победителите от манга конкурса на Aniventure Comic Con.
Срокът за подаване на готови творби за конкурса тази година е 25.05.
Виж повече подробности ТУК.