МАНГА АКАДЕМИЯ
Тук ще разберете всичко за мангата!
Знаете ли, че 53 процента от комиксите по света са манга? Тя измества по продажби superhero историите, фентъзито, както и science fiction комиксите.
Как се ражда мангата? Първият манга артист е японският художник Кацушика Хотусай. Той е нарисувал хиляди скици и карикатури, събрани в 12-томния му сборник “Хокусай Манга“. Хокусай нарича своите творби mahn-gah, което буквално означава “нахвърляни рисунки“.
В поредица от епизоди нашите приятели от Манга Академия ще ни разкрият всички тайни на най-популярния комикс стил в света. Ще разберем как се прави манга и кои са най-интересните и актуални заглавия от света на мангата. А днес, като за начало, ще ви представим двамата основни керъктъра, замесени в Манга Академия – Анна Цочева и Любослав Герасимов!
Какво е Манга Академия?
Анна: Манга Академия е школа за рисуване на комикси и манга.
Защо решихте да я основете?
Анна: Не бих казала, че е имало момент, в който да си кажа: “Ще основа школа за рисуване“. Харесвах да говоря за манга, комикси, аниме и да споделям интересите си. За мен общността около някакво хоби или интерес винаги е била много важна и постепенно, работейки да създам за себе си това, което ми липсваше, привлякох съмишленици. Първо се роди един курс, а от него с годините – цяла школа.
Каква е разликата между “манга“ и “аниме“.
Анна: Манга е японската дума за комикс: в хартиен или дигитален вариант, аниме е популярна японска дума за анимация (съкратено от англ. animation). Разликата е в медията: едното е филм, другото (по-често) – книга.
Три основни разлики между мангата и конвенционалния комикс?
Анна: Отличителни черти на мангата са (най-често) липсата на цвят, широкият спектър от истории и жанрове, които са популярни и приети, по-бавният ритъм на разказване (с повече панели), но и по-малкото количество панели (рисунки) на страница. В днешно време много характерни манга елементи навлизат в западните комикси и обратно.
Съществуват ли различни видове манга?
Анна: Както във всяко друго изкуство, така и в мангата съществува голямо разнообразие от жанрове: има истории, насочени към деца, към тийнейджъри, към възрастни. Това, което е по-различно тук, е може би различното културно разбиране за това кое съдържание е за тийнейджъри, кое за деца, за момичета и т.н.
Любо: Бих добавил, че това, което се издава у нас като манга, представлява една много малка част от възможните жанрове. В Япония има издания на манга с инструкции за готвене или с информация за пътуване. Може да има манга, която ти описва исторически събития.
Коя е любимата ви манга?
Анна: Харесвам работата на Kaoru Mori (“Otoyomegatari”), Igarashi Daisuke (“Children of the Sea”), Urushibara Yuki (“Mushishi”), Takano Fumiko, Asano Inio: всички са ми любими по различен начин.
Любо: Аз също имам сравнително голям списък с автори, които харесвам. Hiroyuki Takei (който е автор на “Shaman king”, “Nekogahara”, “Jumbor” и др.) Следя изкъсо творбите, по които работи Takeshi Obata (художник на “Death Note”, “Platinum End”, “Bakuman”, “Hikaru no Go” и в момента – “Show-ha Shoten”!). Други заглавия, които са ми били много интересни, са “Blame!” (Nihei Tsutomu) и “Akira” (Katsuhiro Otomo)
Работите ли в колаборация с манга артисти от други страни?
Любо: В момента работим по един колаборативен проект, наречен “Тракиецът”. Авторът е Иван Великович от Сърбия, който ни предложи да съберем екип от ученици и да разработим история, базирана на техните интереси. Ние трябваше да подготвим всичките дизайни – и на персонажите, и на околната среда – и в момента работим по самите комикс страници.
Какво е “Творческо кафе“?
Анна: “Творческо кафе“ е ежемесечно събитие, в което събираме в непринудена обстановка млади артисти и хора, които работят във визуалните индустрии от известно време. Но вместо формална лекция, го правим под формата на сладка раздумка и рисуване заедно.
Какви курсове има в Манга Академия?
Любо: В момента в Манга Академия има няколко различни курса, които разделяме по два критерия – възраст и учебен материал. Някои курсове се концентрират повече върху рисувателните умения – как да изобразим обем, как се разпространява светлината, как да рисуваме фигура и др. Други се концентрат повече върху разказването на истории и правенето на комикси. В тях разглеждаме теми за дизайн на персонажи или декори. Навлизаме и в детайли като измислянето на характера на тези герои, създаването на светове и писането на истории.
Как можем да се включим в курсовете и инициативите на Манга Академия?
Любо: За да се включи някой към курсовете, е нужно само да се запише през формата на сайта ни – manga-academy.net. Когато получим записването, ние се свързваме с вас и коментираме кои групи са най-подходящи – спрямо интересите ви и различните часове на провеждане на групите.